Zajímavosti a články o rakytníkuPůvod a historie rakytníku (I. část)

Rakytník řešetlákový se nejvíc rozšířil na euroasijském kontinentě po poslední době ledové. Po ústupu ledovce ve střední Evropě převládaly husté porosty stromů, hlavně jehličnanů. Rakytník byl vytlačený na zbývající místa.

3 letní a zdravé recepty z rakytníku, které vás zaručeně občerství

Léto už je tu a zejména dámy si v tomto čase rády dávají pozor na svou štíhlou linii. Kouzlo rakytníku spočívá právě v jeho absolutně nekalorickém složení a když se vhodně chuťově zkombinuje, dokážete z něho vyčarovat zdravé a delikátní pochoutky. V tomto článku vám představíme tři osvěžující a jednoduché recepty.

Pektiny v rakytníku: proč jsou tak prospěšné?

Plody rakytníku obsahují několik skupin ochranných látek (antiradiantů), které neutralizují radioaktivní prvky. Radioaktivní elementy působí agresivně na lidské tkáňě. Narušují stěny krevního oběhu, snižují srážlivost krve, aktivitu bílých a červených krvinek. K ochranným látkám proti radiaci patří právě pektiny.

Jak zpracovat a skladovat plody rakytníku řešetlákového

Posbírané a neporušené plody můžeme do jejich zpracování skladovat na suchém a chladném místě. Pokud plody udržujeme ve zmrzlém stavu, uchovají se obsahové látky několik měsíců. Plody, které jsou posbírané na odřezaných větvičkách a nejsou poškozené, se můžou uchovávat i 14 dní ve vzdušné a chladné místnosti.

Bioflavonoidy nebo vitamín P v rakytníku

Vědci se už dlouho snaží veřejnosti vysvětlit, že vitamín P není označení jen pro jeden vitamín, ale ve skutečnosti se pod souhrnným názvem „vitamín P“ skrývá celá řada více než 2000 látek, které se svým chemických složením řadí mezi flavonoidy a bioflavonoidy.

Jak dlouho žije rakytníkový keřík?

Rakytník je sice vizuálně krásná a svěží rostlina, ale když se podíváte blíže, zjistíte, že má nepříjemně dlouhé trny. Navíc se velmi těžko sbírají její syté oranžové plody – při snaze je utrhnout se vám muže velmi lehce stát, že vám prasknou mezi prsty. Proto se plody sbírají i s větvemi, které s následně mrazí a plody se získávají střesením, právě z důvodu, aby se nepoškodila jejich struktura.

Rakytníková zmrzlina

0,5 l slazené rakytníkové šťávy rozředíme v 0,5 l vody. Směs ohřejeme, přidáme 10 g předem namočené želatiny, promícháme a ohřejeme ve vodní lázni.

Informujte nás o zajímavém článku

Narazili jste v tisku, nebo na internetu na zajímavý článek? Informujte nás a pomozte při osvětě o příznivých učincích rakytníku a rakytníkového oleje.