Jak zpracovat a skladovat plody rakytníku řešetlákového

Posbírané a neporušené plody můžeme do jejich zpracování skladovat na suchém a chladném místě. Pokud plody udržujeme ve zmrzlém stavu, uchovají se obsahové látky několik měsíců. Plody, které jsou posbírané na odřezaných větvičkách a nejsou poškozené, se můžou uchovávat i 14 dní ve vzdušné a chladné místnosti.

Základní zpracování plodů ze zahrádky - čerstvých nebo rozmrazených, spočívá v jejich rozdrcení, a to v mixéru při malých otáčkách. Dřeň se dá potom lehce přecedit přez síto, kdy se šťáva oddělí od šupinek a semen. Ještě lepší je zpracovávat plody v odšťavňovači s rotační planžetou v plastovém nebo nerezovém provedení. Šťáva se pak dále zpracovává buď samostatně anebo v kombinaci s jinými ovocnými šťávami či dření. Rakytníková šťáva je chuťově dost kyselá a výborně se doplňuje se zeleninou či ovocem, které mají kyselin málo (mrkev, hruška, jablko). Zbývající šlupky a semena se vysuší a jsou surovinou na výrobu rakytníkového oleje.

Jak správně zamrazit plody rakytníku
Z plodů odstraníme zbytky listů, větviček, trnů a plody rozdělíme do mikrotenových sáčků po menších dávkách, které budou určené k dalšímu využití. Při rychlém zmrazení můžeme uchovat v plodech 6 až 7 měsíců při teplotě -16 °C až -18 °C všechny jejich cenné obsahové látky (hlavně vitamín C). Teprve po roce skladování se obsah vitamínu C sníží až o polovinu.

Informujte nás o zajímavém článku

Narazili jste v tisku, nebo na internetu na zajímavý článek? Informujte nás a pomozte při osvětě o příznivých učincích rakytníku a rakytníkového oleje.