Účinky Rakytníku a Rakytníkového oleje na pokožku

Projděte si osobní zkušenosti s rakytníkem

V osobních zkušenostech, s příznivými zkušenostmi s užíváním rakytníku se nejvíce zmiňují tato témata: Akné Ekzém Imunita Nachlazení Péče o pokožku

Rakytník pomáhá mnoha lidem, pokud se podělíte s ostatními o svojí zkušenost, získáte rakytníkový dárek. Neváhejte a Přidejte vlastní zkušenost

Příznivé účinky rakytníku na pokožku

  • V Tádžikistánu našly hojné uplatnění květy rakytníku, které jsou v těchto oblastech používány pro zjemnění pokožky.

  • V období studené války byl v Rusku rakytníkový olej považován za významnou surovinu. Velmi účinně regeneruje pokožku i sliznice při popáleninách i při radiačním záření. Tehdy se počítalo s rakytníkem jako se strategickou rostlinou k léčbě po případném atomovém útoku.

  • Rakytníkový olej ochraňuje membrány buněk proti poškození radioaktivitou. Regeneruje pokožku postiženou omrzlinami či ekzémy.

  • Oleje z bobulí se používají jako součást mastí při onemocnění, jako jsou ekzémy a systémový lupus erythematodes.

  • Rakytníkový olej má velmi důležitou úlohu v kosmetice, urychluje růst vlasů i srsti.

  • Olej ze semen rakytníku také absorbuje UV záření a může být proto použit jako přírodní složka přípravků na opalování.

  • Rakytníkový olej působí také proti rozvoji zánětu v ráně, neboť plody rakytníku obsahují antibakteriální složky.

Vaše dotazy pro odborníka

Rakytník je oranžový zázrak přírody a podle mého názoru jedna z nejcennejších rostlin na světě.

Na vaše dotazy odpovídá: MUDr. Jana MRÁZOVÁ
praktická lekářka se zaměřením na přírodní medicínu a homeopatiiVěra Veselá:

Dobrý den, můj syn trpí lupénkou, mohl by mu rakytníkový olej nějak pomoci? Děkuji

MUDr. Jana MRÁZOVÁ:

Dobrý den. Ano rakytníkový olej je vhodný i na lupénku. Doporučujeme aplikovat 1-2 x denně na postižená místa.

Věra Fryčová:

Dobrý večer,asi půl roku mám na spodním rtu mokvavou plošku.Neustále se strácí a zase obnovuje.Byl mi odebrán stěr i udělána biopsie,nic závažného nezjistili. Bude to prý onemocnění sliznice,ale nic mi nezabírá.Myslíte,že by mi pomohl olej z rakytníku? Díky.

MUDr. Jana MRÁZOVÁ :

Dobrý den paní Fryčová. Určitě doporučuji rakytníkový olej ve formě kapek 2x denně namazat přímo na postižené místo, minimálně 14 dnů. Mělo by dojít k výraznému zlepšení.

Popáleniny a omrzliny

Regeneruje epitelní tkáň, při popáleninách, až druhého stupně a při omrzlinách.

Jedné ze studií se zúčastnilo 151 pacientů s popáleninami. Na popáleniny byly přikládány obklady na bázi rakytníkového oleje z dužiny. Ošetření vedlo k viditelnému zmírnění otoku, úlevě od bolesti a zrychlenému procesu hojení.

Řezná poranění

Roku 2006 byla na skupině pacientů provedena studie prokazující na řezných ranách hojivý účinek flavonoidů. Míra účinku flavonoidů byla srovnatelná s účinkem mnohonásobně vyššího množství aspirinu.

Opalování

Rakytník je dobré užívat i v létě při opalování, jako prostředek zlepšující opálení a také jako prostředek zabraňující škodlivým účinkům slunění a ultrafialového záření vůbec, rozhodně i při opalování v solariích, které je škodlivější.

Vhodný pro těhotné

Není toxický a nedráždí sliznice, navíc je v tomto období nanejvýš užitečné doplňovat vitamíny nutné ke správnému průběhu těhotenství, vývoji plodu dítěte a fyziologickému porodu. Je dobré jej užívat i při kojení, neboť rakytníkový olej je přirozeným a přírodním zdrojem řady pro malého človíčka důležitých vitamínů a látek, nebude tak navíc ani vyčerpáván vitaminový potenciál matčina těla. Nedochází ke stavům vyčerpanosti a k dalším typickým projevům při nedostatku vitamínů v těhotenství a při kojení.

Články

Jak užívat rakytník? Správné dávkování a jeho vedlejší účinky jsou velmi individuální.

Pravděpodobně vám roste na zahradě, nebo si ho pravidelně kupujete ve formě doplňků stravy. Mnoho našich čtenářů se nás ptá na správné dávkování rakytníku řešetlákového buď v surové podobě, sušené nebo rakytníkového oleje. Univerzální pravidlo pro užívání rakytníkového oleje však neexistuje. Do úvahy se musí vzít celkový zdravotní stav každého jednotlivce a podle konkrétních obtíží zvolit vhodné dávkování. Číst dál


Netradiční rakytníková mouka: do kuchyně i do pleťové masky

V současné době mají standardní pekárenské výrobky katastrofální složení. Neobsahují žádné živiny a jsou doslova nabité chemickými látkami škodícími zdraví. Slyšeli jste už o rakytníkové mouce? Nezvyklé, že? Obsahuje nesmírné množství potřebných vitamínů, minerálů a navíc je výživná. Číst dál


Jak si připravit domácí rakytníkovou mast?

Kromě různých pochutin do kuchyně si z rakytníku a jeho extraktu můžete doma připravit i plnohodnotné přípravky na různé léčebné účely. Jednou z univerzálních a velmi účinných je domácí rakytníková mast. Číst dál


Všechny články