Účinky rakytníku pro podporu imunitního systému

Vitamíny a bioaktivní látky příznivě působíci na imunitu

Vitamin C - hraje zásadní roli při udržování imunity
Riboflavin (vitamin B2) - při jeho nedostatku se snižuje imunita

Vitamin E - společně s beta-karotenem stabilizuje imunitní systém
Beta-karoten

Projděte si osobní zkušenosti s rakytníkem

V osobních zkušenostech, s příznivými zkušenostmi s užíváním rakytníku se nejvíce zmiňují tato témata: Cholesterol Ekzém Imunita Jarní únava Nachlazení Recepty Rýma Trávení Úprava tlaku Viróza Zažívání

Rakytník pomáhá mnoha lidem, pokud se podělíte s ostatními o svojí zkušenost, získáte rakytníkový dárek. Neváhejte a Přidejte vlastní zkušenost

Příznivé účinky rakytníku na imunitu

  • Plody rakytníku obsahují až 25x více vitaminu C než citrusové plody.

  • Rakytník má imunomodulační, antioxidační a antibakteriální účinky. Všechny části rostliny obsahují hodnotné biologicky aktivní látky. Za nejhodnotnější produkt je ale považován rakytníkový olej z plodů. Je třeba rozlišovat mezi rakytníkovým olejem získaným z dužiny a olejem ze semen.

  • Jak uvádějí starověké spisy, rakytník řešetlákový je mírný lék s charakteristickými schopnostmi snižovat horečku, působí protizánětlivě a detoxikačně. Také odstraňuje záněty dýchacích cest, léčí kašel, nachlazení a usnadňuje dýchání.

  • Také se užívá jako prevence rakovinného onemocnění. Rakytníkový olej brání dystrofii svalů a upravuje množství pohlavních hormonů. Také tlumí bolestivost při poranění a aktivuje činnost slinivky.

  • Olej z rakytníku, který je nejcennějším produktem z rakytníku, například užívali i kosmonauti pro doplnění potřebných vitaminů a ochránili se také před kosmickým zářením.

Vaše dotazy pro odborníka

Rakytník je oranžový zázrak přírody a podle mého názoru jedna z nejcennejších rostlin na světě.

Na vaše dotazy odpovídá: MUDr. Jana MRÁZOVÁ
praktická lekářka se zaměřením na přírodní medicínu a homeopatiiDagmar H.:

Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o informaci, od jakého věku a jakým způsobem zpracované mohou užívat rakytník malé děti ? Prosím také v jakém množství užívat pro posílení imunity a při chřipkovém onemocnění. Jaké množství by měl užívat dospělý a ten, kdo pracuje s dětmi ? Mnohokrát děkuji.

MUDr. Jana MRÁZOVÁ:

Rakytníkové plody obsahují vysoké m nožství vitamínu C, proto jsou velmi kyselé a děti je pravděpodobně nebudou chtít konzumovat čerstvé. Nicméně na trhu je možné zakoupit výrobky (doplňky stravy), které rakytník obsahují. Na posílení imunity dětí je vhodné užívat zejména sirup s rakytníkem který obsahuje např. i léčivé houby, třeba hlívu ústřičnou.

MUDr.Lenka Monošíková:

Dobrý den, je prosím možné užívat rakytníkovou šťávu při rizikovém těhotenství? Děkuji za odpověď.

MUDr. Jana MRÁZOVÁ:

Rakytník je z přírody a nemá žádné kontraindikace. Takže zcela určitě ho můžete užívat, protože posílí Vaši imunitu.

Ladislava Tomečková:

Dobrý den,četla jsem že má rakytník pozitivní účinky na imunitu,zahlenění,nemoci dýchacích cest.Syn má časté virozy,a navíc je epileptik.Je možné podávat rakytník i při epilepsii.Užívá na ni léky.Tegretol 200.Děkuji za odpověd.

MUDr. Jana MRÁZOVÁ:

Rakytník má opravdu velmi pozitivní účinky na imunitu a vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní zdroj a nikoliv chemicky vyrobenou látku, nemá ani žádné kontraindikace, takže je vhodný pro každého.

Chrání játra

U rakytníkových olejů byly úspěšně ověřeny pozitivní účinky v případech poškození jater. Soubor flavonoidů z rakytníku snížil riziko vzniku karcinomu pankreatu o 23% a současně bylo prokázáno příznivé působení flavonoidů ze semen rakytníku na buňky jaterního karcinomu.

Nadváha?

Podávání oleje má i význam pro snížení nadváhy. Při podávání rakytníkového oleje 110 dobrovolnicím s nadváhou došlo k signifikantnímu snížení obvodu pasu a snížení míry rizikových faktorů pro vznik kardiovaskulárních chorob.

Vitamínová bomba

Rakytník obsahuje až 25x více vitaminu C než citrusové plody.

Snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob

Při podávání oleje extrahovaného z plodů rakytníku zdravým mužům u nich došlo ke snížení srážlivosti krevních destiček, což znamenalo snížení rizika vzniku kardiovaskulárních chorob. Při podávání rakytníkové šťávy obsahující složky rakytníkového oleje dobrovolníkům se v jejich případě podařilo snížit množství krevních lipidů a krevní srážlivost, což opět znamenalo snížené riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.

Články

Jak užívat rakytník? Správné dávkování a jeho vedlejší účinky jsou velmi individuální.

Pravděpodobně vám roste na zahradě, nebo si ho pravidelně kupujete ve formě doplňků stravy. Mnoho našich čtenářů se nás ptá na správné dávkování rakytníku řešetlákového buď v surové podobě, sušené nebo rakytníkového oleje. Univerzální pravidlo pro užívání rakytníkového oleje však neexistuje. Do úvahy se musí vzít celkový zdravotní stav každého jednotlivce a podle konkrétních obtíží zvolit vhodné dávkování. Číst dál


RAKYTNÍK A BETAKAROTEN: SILNÁ DVOJICE PRO VAŠE ZDRAVÍ

To, že rakytník obsahuje vysoké množství vitamínu C už víme. No, málo z nás tuší, že je nositelem i významné skupiny vitamínů, které potřebujeme na normální a zdravé fungovaní našeho organismu – karotenoidů. Číst dál


Pektiny v rakytníku: proč jsou tak prospěšné?

Plody rakytníku obsahují několik skupin ochranných látek (antiradiantů), které neutralizují radioaktivní prvky. Radioaktivní elementy působí agresivně na lidské tkáňě. Narušují stěny krevního oběhu, snižují srážlivost krve, aktivitu bílých a červených krvinek. K ochranným látkám proti radiaci patří právě pektiny. Číst dál


Všechny články

Klinické studie

PROTINÁDOROVÉ ÚČINKY RAKYTNÍKU ŘEŠETLÁKOVÉHO

Většina experimentů v oblasti prevence a léčby rakoviny byla realizována na zvířatech. Podle některých výsledků můžeme usuzovat, že plody rakytníku můžou oslabit rakovinné bujení v oblasti žaludku a pokožky Číst dál


Antibakteriální, antivirotické a antioxidační účinky

Vědci z rakytníkových olejů vyvinuli léčivo na přírodní bázi pro prevenci a léčbu chřipky a dalších onemocnění respiračního traktu virového i bakteriálního původu. Číst dál