Rady odborníkaJosef Aklaks:

Je nutné pěstovat samčí i samičí rostlinu. Rakytník je cizosprašný? Pak neni potřeba ,. Ano?

Martin Vančura:

Rakytník je dvoudomá rostlina větrosnubná, to znamená, že samčí květy (pylové) a samičí květy jsou na samostatných rostlinách, takže je nutné mít obě pohlaví, pokud chcete, aby rostlina plodila. Na druhou stranu, můžete mít pouze 1 samčí rostlinu na 10 rostlin samičích.

Jaroslav Norek:

Chci začít s pěstováním rakytníku řešetlákého, v jakých odstupech se vysazují sazenice. Děkuji za odpvěd.

Martin Vančura:

Minimální vzdálenost by měla být 1m.

Emilie Juroková:

Kdy je nejvhodnější čas na zasazení odnože rakytníku. Děkuji za odpověď.

Martin Vančura:

Pokud získáte odnože ze zahradnictví, kde je o ně správně pečováno, měl by se rakytník sázet v době vegetačního klidu po opadu listů. Pokud si chcete sám vypěstovat rakytník z vašeho stromku, měl byste u výmladku, který se u rakytníku tvoří, přeseknout kořen od matečného kořene za 2 roky od jeho „objevení se“ také v době vegetačního klidu a ještě rok nechat odnož na místě. Pak ji teprve opět v době vegetačního klidu přesadit.

EKRTOVÁ VĚRA:

máme rakytník teprve druhým rokem za jak dlouho začíná plodit,-vlonském roce měl jen asi 4 5plodů zajímalo by mě jestli se dá vytvarovat jako stromek nebo musí být jako keř děkuji za odpověd

Martin Vančura:

V knize Jiřího Bajera: Rakytník - zázračná rostlina, oranžový poklad, se uvádí, že první skutečný sběr po výsadbě rakytníku řešetlákového se dá předpokládat za tři roky. Dvakrát do roka by mělo docházet k tzv. mulčování travnatého porostu okolo rakytníku a při větším suchu k občasnému zalévání. Rakytník není okrasná rostlina, jejím cílem je tvořit plody, proto bychom její individuální tvarování určitě nedoporučovali. Ořezávají se jen starší větvičky, které jsou 2 - 3 roky nahrazené novými, mladšími. Ořezávání větví se má však zahájit až po 5 - 6 letech života rakytníku.

JUDr.Zdeněk Krejča:

Dobrý den, zajímalo by mne,zda rakytník obsahuje vyšší procento draslíku,či nikoliv.Manželka užívá Varfarin a draslík je jejím "nepřítelem".Velice jí zachutnal čaj s rakytníkem. Děkuji Vá za odpověď. S pozdravem JUDr.Zdeněk Krejča,Ústí n.Labem

MUDr. Jana MRÁZOVÁ:

Rakytník neobsahuje nadměrné množství draslíku, které by mohlo nějakým způsobem nadměrně zatěžovat organizmus, takže není třeba se obávat jakýchkoli komplikací.

MUDr.Lenka Monošíková:

Dobrý den, je prosím možné užívat rakytníkovou šťávu při rizikovém těhotenství? Děkuji za odpověď.

MUDr. Jana MRÁZOVÁ:

Rakytník je z přírody a nemá žádné kontraindikace. Takže zcela určitě ho můžete užívat, protože posílí Vaši imunitu.

Rady odborníka

Zeptejte se odborníka
Zeptejte se odborníka

Pokud vyplníte svůj e-mail, zašleme Vám na něj upozornění na zodpovězení Vašeho dotazu.