Rady odborníkaMaierova:

Dobrý den mohu trhat rakytník a jíst ho hned čerství. Děkuji

Martin Vančura:

Dobrý den. Ano samozřejmě je možné jíst i čerstvé rakytníkové plody, ale jsou většinou dosti kyselé, doporučujeme proto zvolit nějakou úpravu např. ve formě sirupu apod. Rovněž se prodává 100% sušený rakytník nebo 100% rakytníkový olej bez příměsí

Věra Veselá:

Dobrý den, můj syn trpí lupénkou, mohl by mu rakytníkový olej nějak pomoci? Děkuji

MUDr. Jana MRÁZOVÁ:

Dobrý den. Ano rakytníkový olej je vhodný i na lupénku. Doporučujeme aplikovat 1-2 x denně na postižená místa.

Božena Malachovská:

Dobrý den, máme koupený pár rakytníku z výstavy v Inchebe už asi 4 roky, ale vůbec žádné plody nemá. Nevíme, zda je to vůbec pár, jak se to dá zjistit? Děkuji za odpověď. Malachovská

Martin Vančura:

Dobrý den. Pravděpodobně skutečně nemáte obě pohlaví rostliny.  Rakytník je dvoudomá rostlina, t.j. jsou jedinci pouze se samčími květy a jedinci pouze se samičími. Samci neplodí. Pouze na jaře kvetou a trousí pyl, který, v ideálním případě, ulpívá na nenápadných bliznách samčích rostlin, které rostou nedaleko samce. Ty plodí a vydatně. Logicky tedy máte pravděpodobně buď dvě samičí nebo dvě samčí rostliny. Doporučujeme koupit knihu Rakytník od Jiřího Bajera, kde jsou fotky obou pohlaví rostlin. Pokud je to tak, je nutné min. 1 rostlinku opačného pohlaví dokoupit.

Eva Krejčí:

Máme rakytník 3. rok . Letos má poprve plody. Náš dotaz: zda se mohou keře sestřihnout- zkrátit i do výšky. Děkuji

Martin Vančura:

Dobrý den. Doporučujeme ho sestřihnout až další rok, zmladit – seříznout se doporučuje max. do tříletého dřeva. Hlubší seříznutí rakytník špatně snáší.

Jiří Prokeš:

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, zda rakytník vysazený asi 20 centimetrů od opěrné betonové zídky vysoke asi 1 m , která je hranící pozemků může tuto časem poškodit, popřípadě zda tato rostlina nebude jinat omezovat sousední pozemek např. jako poškození pletiva plotu stínění a pod. Za opověď děkuji.

Martin Vančura:

Dobrý den. Bohužel by to mohlo být možné. Rakytník má rozsáhlý kořenový systém a vytváří kořenové výhonky, proto si musíme dát pozor a vysadit ho pouze tam, kde jeho případné rozrůstání nebude činit problémy.

Dana Skoludova:

Kolik plodů rakytníku se může sníst za jeden den?

Martin Vančura:

Dobrý den. Není nikde stanoveno, kolik plodů lze sníst, nicméně pokud se ptáte kvůli potřebě pokrytí vitaminu C, rakytník se vyznačuje vysokým obsahem vitaminu C (100-400 mg/100g), přičemž doporučená denní dávka tohoto vitamínu je přibližně 70-90 mg/den, takže toto množství může být pokryto snědením jen několika málo čerstvých bobulek.

Rady odborníka

Zeptejte se odborníka
Zeptejte se odborníka

Pokud vyplníte svůj e-mail, zašleme Vám na něj upozornění na zodpovězení Vašeho dotazu.