Rady odborníka označené ZajímavostDana Skoludova:

Kolik plodů rakytníku se může sníst za jeden den?

Martin Vančura:

Dobrý den. Není nikde stanoveno, kolik plodů lze sníst, nicméně pokud se ptáte kvůli potřebě pokrytí vitaminu C, rakytník se vyznačuje vysokým obsahem vitaminu C (100-400 mg/100g), přičemž doporučená denní dávka tohoto vitamínu je přibližně 70-90 mg/den, takže toto množství může být pokryto snědením jen několika málo čerstvých bobulek.

Věra Volná:

Před časem jsem dostala rakytníkový olej odněkud ze Sibiře a není, nebo nemohu najít dávkování a způsob užívání. Není v českém jazyce, byl to dárek od dětí, žijících v UK. Moje znalost Ruského jazyka je už asi nedokonalá. Ráda bych ho využívala,mám všechny diagnozy na které pomáhá. Děkuji za odpověď. V.Volná

Martin Vančura:

Rakytníkový olej, pokud je opravdu kvalitní, se užívá 7 kapek denně v případě prevence. Pokud máte již určené nějaké diagnózy, můžete ho užívat i 2x denně 7 kapek. Kvalita rakytníkového oleje se dá rozpoznat i doma. Kápněte dvě až tři kapičky do vody, a pokud se kapky neslijí v jednu velkou, ale udrží se samostatně, i když budou u sebe, pak vám děti přivezly opravdu cenný dárek.

EKRTOVÁ VĚRA:

máme rakytník teprve druhým rokem za jak dlouho začíná plodit,-vlonském roce měl jen asi 4 5plodů zajímalo by mě jestli se dá vytvarovat jako stromek nebo musí být jako keř děkuji za odpověd

Martin Vančura:

V knize Jiřího Bajera: Rakytník - zázračná rostlina, oranžový poklad, se uvádí, že první skutečný sběr po výsadbě rakytníku řešetlákového se dá předpokládat za tři roky. Dvakrát do roka by mělo docházet k tzv. mulčování travnatého porostu okolo rakytníku a při větším suchu k občasnému zalévání. Rakytník není okrasná rostlina, jejím cílem je tvořit plody, proto bychom její individuální tvarování určitě nedoporučovali. Ořezávají se jen starší větvičky, které jsou 2 - 3 roky nahrazené novými, mladšími. Ořezávání větví se má však zahájit až po 5 - 6 letech života rakytníku.

Rady odborníka

Zeptejte se odborníka
Zeptejte se odborníka

Pokud vyplníte svůj e-mail, zašleme Vám na něj upozornění na zodpovězení Vašeho dotazu.