Rady odborníka



Martin Pohanka:

Dobrý den, pěstuji už pár let rakytník, mám samčí i samičí keř, který už pěkně plodí. Bohužel ale keře vypustily do dálky kořeny z nichž vyráží velká spousta nových výhonů, což zejména v trávníku není příjemné, ani pěkné. Dá se tomuto nějak zabránit? Pomůže třeba do země zakopat nějak překážku, kterou kořeny nepřekonají? Jedná se mi jen asi o půlku jejich okolí, na druhou se mohou kořeny volně šířit. Děkuji.

Martin Vančura:

Rakytník tvoří z kořenů výmladky podobně jako třeba maliník. Lze tomu zabránit mechanickou zábranou v zemi nebo chemicky herbicidy.

Miroslav Čížek:

Dobrý den, nedávno jsem zakoupil v zahradnictví Baďurovi sazenici rakytníku, který je prý samosprašný. Pořád mám obavy, že jsem se nechal napálit, protože všude jen slyším, že musím mít keříky dva a to samici a samce. ještě mám dotaz, zda existuje rakytník beztrnný. Předem děkuji. S přáním hezkého dne Miroslav č.

Martin Vančura:

Existuje jedna stará německá odrůda, která je samosprašná, ale komerčně se nepěstuje. Baďurovi nakupují rakytník od nás, tak je pravděpodobné, že to samosprašná odrůda není.

Smičková Dagmar:

Jak se rozpozná samec od samice?

Martin Vančura:

Rozpoznat samičí rostlinu rakytníku od samčí je dosti složité. Není to možné dříve, než u rakytníku nastupuje plodnost, tj. nejdříve u 3-4 letých rostlinek. Rozdíl se dá poznat na jaře a na podzim a to tak, že samec má až 5x větší pupeny než samice.

Iva Krumlová:

Dobrý den, v jaké denní dávce mohu užívat rakytníkový olej a mohu použít rakytníkový olej místo opalovacího přípravku přímo nebo je lepší ho zamíchat např. do tělového mléka? Předem děkuji a přeji hezký den

Martin Vančura:

Rakytníkový olej se užívá 2x denně 1 tobolka anebo 2x denně 7 kapek. Kapky se mohou nakapat do vody, čaje, džusu nebo na kostku cukru. Rakytníkový olej sice působí jako ochrana proti UV záření, ale v žádném případě nenahrazuje opalovací přípravek. Doporučujeme ho zamíchat do opalovacího přípravku. Je velmi vhodný jak na ochranu pokožky při opalování i na ošetření pokožky po opalování.

Věra Fryčová:

Dobrý večer,asi půl roku mám na spodním rtu mokvavou plošku.Neustále se strácí a zase obnovuje.Byl mi odebrán stěr i udělána biopsie,nic závažného nezjistili. Bude to prý onemocnění sliznice,ale nic mi nezabírá.Myslíte,že by mi pomohl olej z rakytníku? Díky.

MUDr. Jana MRÁZOVÁ :

Dobrý den paní Fryčová. Určitě doporučuji rakytníkový olej ve formě kapek 2x denně namazat přímo na postižené místo, minimálně 14 dnů. Mělo by dojít k výraznému zlepšení.

Eva Přibylová:

Mám min. 6 let starý Rakytník, samčí i samičí. Větve od spoda schnou a úroda téměř žádná. Na zahradě mají písčitou zeminu. Jestli se Rakytník nepolepší, tak ho asi zlikviduji. Děkuji za odpověď. Eva Přibylová

Martin Vančura:

Rakytník, pokud je dobře zakořeněný, začíná skvěle plodit po 3-5 letech. Je třeba, aby půda, na které roste, měla dostatek fosforu, který podporuje množení a růst volných mikroorganismů fixujících dusík. Takže by bylo dobré dodat mu fosforečné hnojivo. Také pamatujte na to, že nikdy neroste ve stínu a pod stromy.
Jinak půda před zasazením rakytníku by se měla obohatit o fosforečná a draselná hnojiva, anebo koňský hnůj a pak se postarat o jeho zálivku, aby rakytník dobře zakořenil. Dál už může klidně růst na písčité půdě, která dostává i málo vláhy.

Rady odborníka

Zeptejte se odborníka




Zeptejte se odborníka

Pokud vyplníte svůj e-mail, zašleme Vám na něj upozornění na zodpovězení Vašeho dotazu.