Rady odborníka



Věra Volná:

Před časem jsem dostala rakytníkový olej odněkud ze Sibiře a není, nebo nemohu najít dávkování a způsob užívání. Není v českém jazyce, byl to dárek od dětí, žijících v UK. Moje znalost Ruského jazyka je už asi nedokonalá. Ráda bych ho využívala,mám všechny diagnozy na které pomáhá. Děkuji za odpověď. V.Volná

Martin Vančura:

Rakytníkový olej, pokud je opravdu kvalitní, se užívá 7 kapek denně v případě prevence. Pokud máte již určené nějaké diagnózy, můžete ho užívat i 2x denně 7 kapek. Kvalita rakytníkového oleje se dá rozpoznat i doma. Kápněte dvě až tři kapičky do vody, a pokud se kapky neslijí v jednu velkou, ale udrží se samostatně, i když budou u sebe, pak vám děti přivezly opravdu cenný dárek.

Jaroslav Hába:

V jaké půdě lze pěstovat Rakytník - samec a samice.

Martin Vančura:

Rakytník nejlépe plodí v půdách bohatých humusem, minerálními látkami, hlavně fosforem a draslíkem a dostatečně zásobených vodou. Je přizpůsobený ale i chudým písčitým půdám, ale v tom případě potřebuje dostatečnou závlahu na zakořenění. Nikdy neroste pod stromy a ve stínu, či těžkých zamokřených půdách. Jinak půda před zasazením rakytníku by se měla obohatit o fosforečná a draselná hnojiva a pak se postarat o jeho zálivku, aby rakytník dobře zakořenil.

Jiří Baláš:

Dobrý den, pěstuji rakytník na volném prostranství , v půdě ne moc úrodné, přesto vyrůstá do výšky 3 i více metrů , vrcholy jsem občas seříznul, vytváří samozřejmě další a větší. Odspodu větve usýchají. Průklest jsem dělal na podzim po sběru bobulí. Poměrně dobře obráží nový obrost na kmínku. Měl bych seříznout celé větve ve vegetačním klidu nebo až za mízy ? Chtěl bych udržovat spíše nižší keře. Děkuji za radu. J.B.

Martin Vančura:

Seříznutí větví, pokud nesouvisí se sběrem bobulí, je dobré dělat v době vegetačního klidu.

Jana Nová:

Dobrý den, paní doktorko. Chtěla bych se zeptat, zda by bylo vhodné užívat olej z rakytníku při opakovaných potížích se seborrhoickou dermatitidou. Asi před půl rokem jsem používala špatný šampon na vlasy, který hodně vysušoval pokožku. Následně se mi objevily červené skvrny na pokožce hlavy (bez lupů) a pokožka mne často svědí. Opakovaně 2x mi by nasazeny kortikoidy Locoid Crelo, ale bez dlouhodobějšího efektu. Předem děkuji, Jana Nová

MUDr. Jana MRÁZOVÁ :

Dobrý den paní Nová. Určitě doporučuji rakytníkový olej ve formě kapek 2x denně namazat přímo na postižené místo, minimálně 14 dnů. Mělo by dojít k výraznému zlepšení. Poté užívat rakytníkový olej ve formě tobolek.

Bohumila Adamcová:

Kdy a jak stříhat rakytník? Mám na zahradě 2.leté stromky. Děkuji

Martin Vančura:

Do plodnosti rakytníku by se neměl ořezávat vůbec, a to jak samčí, tak i samičí rakytník. Po 3-5 letech, kdy začne skutečně plodit, by se měly odstraňovat odplozené větve a staré kosterní větve, aby docházelo k omlazení samičích odrůd. Samčí odrůdy můžete pouze zastříhnout, pokud nechcete, aby šly do velké výšky.

J.Křováková:

Mám několik let krásné rakytníky. Úroda skvělá. Chtěla bych vysadit další z vlastních zdrojů. Je možné použít výhonky vyrůstající kolem? Pokud ano můžete mi poradit postup případně hnojení? Děkuji J.K.

Martin Vančura:

Rozmnožování rakytníku pomocí tak zvaných kořenových výmladků je nejběžnější způsob množení. Od mateřské rostliny se paprskovitě rozrůstají kořeny a ze spících oček prorůstají nové nadzemní výhonky. Během tří let dorostou do plnohodnotných keřů. Stačí, pokud je po roce v období vegetačního klidu, například brzy na jaře rýčem oddělíte od mateřské rostliny a pak případně necháte ještě rok růst na stejném místě, aby si vytvořily svůj kořenový systém. Potom je můžete případně přesadit.

Rady odborníka

Zeptejte se odborníka




Zeptejte se odborníka

Pokud vyplníte svůj e-mail, zašleme Vám na něj upozornění na zodpovězení Vašeho dotazu.