Hojivý účinek na popáleniny a poranění kůže

 

Popáleniny jsou velice rozšířeným poraněním, oslabujícím přirozenou funkci pokožky jako mechanické bariéry. Jelikož syntetické medikamenty mají v porovnání s přírodními léčivy vyšší toxicitu a historické zdroje zmiňovaly použití rakytníkových preparátů jako prostředků pro léčbu popálenin již v minulosti, bylo v mnoha experimentech toto možné využití více prostudováno. Olej, který byl shledán netoxickým a bez vedlejších nežádoucích efektů, byl poté aplikován na modelové popáleniny, kde se prokázal jednoznačný hojivý účinek, prokazatelně efektivnější než u léčby sulfadiazinem stříbrným (Upadhyay a kol., 2009).

Při klinickém testování skupiny 151 pacientů docházelo mimo zmírnění bolestivosti poranění též ke znatelně rychlejší obnově epitelizace popálené kůže, snížení otoku poranění a zánětu (Wang a kol., 2006). Za protizánětlivé, antimikrobiální a regenerační vlastnosti oleje jsou dle výzkumů zodpovědné fytosteroly a alkoholy s dlouhými řetězci. Intenzivnější a časnější epitelizace, rychlejší zrání kolagenových vláken a bohatší prokrvení poškozené tkáně bylo ověřeno i u povrchových poraněních kůže, kde byl na ránu aplikován polyakrylový inertní gel (Carbopol®) obohacený o extrakt z rakytníku. Účinek autoři studie připsali vysokému obsahu vitaminů (zejména vitamin E, C, A) a stopových prvků (síra, selen, zinek, měď aj.) (Ianev a kol., 1995). Vysoká účinnost se nově připisuje také triterpenovým kyselinám.

 

Informujte nás o zajímavém článku

Narazili jste v tisku, nebo na internetu na zajímavý článek? Informujte nás a pomozte při osvětě o příznivých učincích rakytníku a rakytníkového oleje.