Rady odborníka označené Pěstování



Eva Přibylová:

Mám min. 6 let starý Rakytník, samčí i samičí. Větve od spoda schnou a úroda téměř žádná. Na zahradě mají písčitou zeminu. Jestli se Rakytník nepolepší, tak ho asi zlikviduji. Děkuji za odpověď. Eva Přibylová

Martin Vančura:

Rakytník, pokud je dobře zakořeněný, začíná skvěle plodit po 3-5 letech. Je třeba, aby půda, na které roste, měla dostatek fosforu, který podporuje množení a růst volných mikroorganismů fixujících dusík. Takže by bylo dobré dodat mu fosforečné hnojivo. Také pamatujte na to, že nikdy neroste ve stínu a pod stromy.
Jinak půda před zasazením rakytníku by se měla obohatit o fosforečná a draselná hnojiva, anebo koňský hnůj a pak se postarat o jeho zálivku, aby rakytník dobře zakořenil. Dál už může klidně růst na písčité půdě, která dostává i málo vláhy.

Jaroslav Hába:

V jaké půdě lze pěstovat Rakytník - samec a samice.

Martin Vančura:

Rakytník nejlépe plodí v půdách bohatých humusem, minerálními látkami, hlavně fosforem a draslíkem a dostatečně zásobených vodou. Je přizpůsobený ale i chudým písčitým půdám, ale v tom případě potřebuje dostatečnou závlahu na zakořenění. Nikdy neroste pod stromy a ve stínu, či těžkých zamokřených půdách. Jinak půda před zasazením rakytníku by se měla obohatit o fosforečná a draselná hnojiva a pak se postarat o jeho zálivku, aby rakytník dobře zakořenil.

Jiří Baláš:

Dobrý den, pěstuji rakytník na volném prostranství , v půdě ne moc úrodné, přesto vyrůstá do výšky 3 i více metrů , vrcholy jsem občas seříznul, vytváří samozřejmě další a větší. Odspodu větve usýchají. Průklest jsem dělal na podzim po sběru bobulí. Poměrně dobře obráží nový obrost na kmínku. Měl bych seříznout celé větve ve vegetačním klidu nebo až za mízy ? Chtěl bych udržovat spíše nižší keře. Děkuji za radu. J.B.

Martin Vančura:

Seříznutí větví, pokud nesouvisí se sběrem bobulí, je dobré dělat v době vegetačního klidu.

Bohumila Adamcová:

Kdy a jak stříhat rakytník? Mám na zahradě 2.leté stromky. Děkuji

Martin Vančura:

Do plodnosti rakytníku by se neměl ořezávat vůbec, a to jak samčí, tak i samičí rakytník. Po 3-5 letech, kdy začne skutečně plodit, by se měly odstraňovat odplozené větve a staré kosterní větve, aby docházelo k omlazení samičích odrůd. Samčí odrůdy můžete pouze zastříhnout, pokud nechcete, aby šly do velké výšky.

J.Křováková:

Mám několik let krásné rakytníky. Úroda skvělá. Chtěla bych vysadit další z vlastních zdrojů. Je možné použít výhonky vyrůstající kolem? Pokud ano můžete mi poradit postup případně hnojení? Děkuji J.K.

Martin Vančura:

Rozmnožování rakytníku pomocí tak zvaných kořenových výmladků je nejběžnější způsob množení. Od mateřské rostliny se paprskovitě rozrůstají kořeny a ze spících oček prorůstají nové nadzemní výhonky. Během tří let dorostou do plnohodnotných keřů. Stačí, pokud je po roce v období vegetačního klidu, například brzy na jaře rýčem oddělíte od mateřské rostliny a pak případně necháte ještě rok růst na stejném místě, aby si vytvořily svůj kořenový systém. Potom je můžete případně přesadit.

Josef Aklaks:

Je nutné pěstovat samčí i samičí rostlinu. Rakytník je cizosprašný? Pak neni potřeba ,. Ano?

Martin Vančura:

Rakytník je dvoudomá rostlina větrosnubná, to znamená, že samčí květy (pylové) a samičí květy jsou na samostatných rostlinách, takže je nutné mít obě pohlaví, pokud chcete, aby rostlina plodila. Na druhou stranu, můžete mít pouze 1 samčí rostlinu na 10 rostlin samičích.

Rady odborníka

Zeptejte se odborníka




Zeptejte se odborníka

Pokud vyplníte svůj e-mail, zašleme Vám na něj upozornění na zodpovězení Vašeho dotazu.