Vstříc podzimu s rakytníkem

Jakkoliv bylo letošní léto nevšedně horké a dlouhé, přeci jen už definitivně předává otěže podzimu. Sice nás zatím nesužují ustavičné deště ani podzimní plískanice, ale bacily už nyní začínají útočit ze všech stran, a proto je ten pravý čas posílit imunitu. Jako výborný pomocník k tomu slouží rakytník řešetlákový. Jak už jistě víte, v plodech i listech rakytníku se vyskytuje obrovské množství vitaminu C, takže přestože ještě možná nemocní nejste, rozhodně neuděláte chybu, když si užíváním rakytníku zvýšíte svou přirozenou obranyschopnost. Právě vitamin C je totiž velmi důležitý pro udržení imunity vůči infekcím z podchlazení, což je informace, která se s přicházejícími ranními mrazíky zcela jistě hodí.

Nejznámějším produktem z rakytníku řešetlákového je patrně rakytníkový olej. Není divu, jedná se totiž o hotový přírodní přípravek. Nejčastěji se využívá pro své ochranné a hojivé schopnosti (dokáže regenerovat pokožku například při ekzémech či řezných poraněních), avšak je možné jej užívat i vnitřně, a to právě pro zvýšení obranyschopnosti. Olej však není to jediné, co lze z rakytníku řešetlákového získat.

Rakytníkové plody se většinou začínají sklízet právě se začátkem podzimu, konkrétní doba sklizně však záleží především na odrůdě, na obsahu cukru a dalších látek, pro které rakytník pěstujeme, či na tom, jaké produkty z něj chceme získat. Existují totiž různé stupně zralosti, rané plody mají vyšší obsah kyselin a vitaminu C, s vyšším stupněm zralosti potom plody obsahují více cukru a oleje v dužině. Spotřebitelská zralost se tak může lišit od zralosti sklizňové. Rozdrcením a následným přeceděním rakytníkových plodů získáte šťávu, se kterou můžete dál pracovat buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými ovocnými šťávami. Čerstvě vylisovaná šťáva z plodů rakytníku je koncentrátem vitaminů a dalších biologicky aktivních látek. Plody se však využívají i k přípravě džemů, kompotů a pro dlouhé zimní večery (a nejenom pro ně) si můžete dokonce připravit i domácí rakytníkový likér.

Ať už si zvolíte jakýkoliv způsob, jak svůj jídelníček obohatit o rakytník řešetlákový, rozhodně nehrozí, že byste udělali chybu. S přirozeně zvýšenou imunitou a posíleným zdravím si můžete dlouhé podzimní procházky užívat bez starostí.

Informujte nás o zajímavém článku

Narazili jste v tisku, nebo na internetu na zajímavý článek? Informujte nás a pomozte při osvětě o příznivých učincích rakytníku a rakytníkového oleje.