Šťáva z rakytníku a meruněk

Plody rakytníku na šťávu zpracujeme okamžitě po jejich oddělení z větviček. Odstraníme nemocné a zaschlé plody a ovoce propereme.

K přípravě se používají zejména plody raných odrůd rakytníku. Šťávy se připravují v různém poměru obou druhů ovoce. Směs šťávy se podle chuti doslazuje. Poté se šťáva zahřeje, plní do lahví a v nich se pasterizuje ve vodní lázni při teplotě 75–85 °C, poté se lahve těsně uzavřou.

Čerstvá šťáva je nejúčinnější formou využití rakytníku. Je přirozeným koncentrátem vitaminů a dalších biologicky aktivních látek. Šťávu vždy skladujeme v temnu, protože jenom tak neztrácí svou původní chuť a vý- znamné obsahové látky. Pro použití je nejlepší udělat si vždy šťávu čerstvou, protože když připravená šťávu zůstane jen 15 minut stát, tak se obsažené olejové částečky s dužinou oddělí a vyplavou na povrch kapaliny. Aby byla šťáva opět vzhledná, musí se protřepat.

 

Informujte nás o zajímavém článku

Narazili jste v tisku, nebo na internetu na zajímavý článek? Informujte nás a pomozte při osvětě o příznivých učincích rakytníku a rakytníkového oleje.