Jak si doma připravit rakytníkový olej?

Doma lze rakytníkový olej v malém měřítku získat následujícím postupem:

  1. Rakytníkové plody vylisujeme a dokonale vysušíme při teplotě do 40°C. Vyšší teplota by nenávratně poškodila účinné látky obsažené v plodech.
  2. Usušené výlisky umeleme v kávovém, nebo jiném mlýnku, je však třeba dosáhnout co nejjemnějšího výsledku.
  3. Výlisky smícháme s kvalitním rostlinným olejem, nejlépe olivovým. Na objem 1 sklenice rozdrcených výlisků se použijí 2–3 sklenice oleje. Tuto směs potom uschováme v temnu po dobu 7 dnů. Každý den směs protřepeme.
  4. Výsledný olej nakonec přecedíme přes hustou látku. Olej slijeme do skleněné nádoby a umístíme jej na temném chladném místě.

Během extrakce se olej zbarví do oranžova. Kromě krásné oranžové barvy získá i rakytníkovou vůni. Své vlastnosti si olej uchovává po dobu až 2 let. Přesto, že je v tomto oleji obsaženo jen asi kolem 4 % olejnatých látek z rakytníku, už vykazuje léčebné účinky.

Pro zvýšení obsahu rakytníkových látek, můžeme již obohacený olej použít při dalším zpracování rakytníkové drti a ještě více povýšit obsah podílem látek z rakytníku. Rozpouštěním se dále a více olej obohacuje.

Informujte nás o zajímavém článku

Narazili jste v tisku, nebo na internetu na zajímavý článek? Informujte nás a pomozte při osvětě o příznivých učincích rakytníku a rakytníkového oleje.