Rady odborníkaTibor Lehoťák:

Dobrý den: Po přečtení textu o rakytníky, si vás dovoluji požádat o informaci o obstarání semena rakytníku na výsadbu do zahrady. Předem děkuji a přeji Vám veselé vánoce.

Martin Vančura:

Dobrý den,

semena, nebo sazenice rakytníku seženete v mnoha dobrých zahradnických obchodech, nebo na internetu. Záleží to na vaší poloze, ve vaší blízkosti určitě prodejce najdete snadno.

Václav Beroušek:

Dělal jsem šťávu a džem z rakytníku, lze ho rovněž sušit, při zachování vitamínů?

Martin Vančura:

Ano lze, jen v domácích podmínkách to není úplně technologicky snadné, ale lze si zakoupit výrobky, které obsahují jen čistý sušený rakytník v kapslích a ty užívat v době, kdy nemáme čerstvé plody.

Dagmar H.:

Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o informaci, od jakého věku a jakým způsobem zpracované mohou užívat rakytník malé děti ? Prosím také v jakém množství užívat pro posílení imunity a při chřipkovém onemocnění. Jaké množství by měl užívat dospělý a ten, kdo pracuje s dětmi ? Mnohokrát děkuji.

MUDr. Jana MRÁZOVÁ:

Rakytníkové plody obsahují vysoké m nožství vitamínu C, proto jsou velmi kyselé a děti je pravděpodobně nebudou chtít konzumovat čerstvé. Nicméně na trhu je možné zakoupit výrobky (doplňky stravy), které rakytník obsahují. Na posílení imunity dětí je vhodné užívat zejména sirup s rakytníkem který obsahuje např. i léčivé houby, třeba hlívu ústřičnou.

Jan Pros:

Dobrý den, mám dotaz, zdali je možné nejspíš výmladky rakytníku v okolí keřů vykopat, přesadit a zkusit namnožit jako rybíz? Děkuji a s pozdravem Pros

Martin Vančura:

Tyto pokusy se ukázaly jako neefektivní, jen velmi vzácně takový způsob množení skončil úspěšně

Leopold Čapka:

Šlo by na jednu rostlinu, např. samčí naroubovat roub samičí?

Martin Vančura:

ANO, úspěšná je metoda roubování obyčejnou kopulací, tzv. družením. Roubuje se na jednoleté výhonky dvouletých podnoží, které jsou stejně tlusté jako roub.

Maierova:

Dobrý den mohu trhat rakytník a jíst ho hned čerství. Děkuji

Martin Vančura:

Dobrý den. Ano samozřejmě je možné jíst i čerstvé rakytníkové plody, ale jsou většinou dosti kyselé, doporučujeme proto zvolit nějakou úpravu např. ve formě sirupu apod. Rovněž se prodává 100% sušený rakytník nebo 100% rakytníkový olej bez příměsí

1 2 3 4 5 Další

Rady odborníka

Zeptejte se odborníka
Zeptejte se odborníka

Pokud vyplníte svůj e-mail, zašleme Vám na něj upozornění na zodpovězení Vašeho dotazu.